Montessori Okulu Nedir?

Montessori Okulu Nedir?

Montessori eğitim metodu, Dr. Maria Montessori tarafından geliştirilen çocuk merkezli eğitim anlayışıdır. Montessori eğitim metodu dünyanın pek çok yerinde 100 yıldan fazla süredir uygulanmaktadır. Montessori okulları kısa tanımlama ile; çocuğu destekleyici ve teşvik edici hazır çevrelerin bulunduğu eğitim alanları demektir. Montessori okulları çocukları fiziksel, sosyal, duygusal ve bilişsel olarak geliştirmeye çalışan ortamlardır.

Montessori metodu, çocuğu, bilgi için doğal olarak istekli olarak görür. Destekleyici ve teşvik edici şekilde hazırlanmış ortamlarda çocuk daha kolay öğrenebilmektedir.

 Montessori Okullarının Ortak Özellikleri

Montessori Internationale Derneği (AMI) ve American Montessori Topluluğuna göre Montessori Okullarındaki temel özellikler;

  • Karışık yaş sınıfları: 2,5 veya 3 ile 6 yaş arası daha yaygın olmak üzere ayrıca 0-3, 3-6, 6-9, 9-12, 12-15 ve 15-18 yaş sınıfları da vardır. Yaygın olarak 2,5,3 ve 6 yaş arası eğitim özellikle ülkemizde yaygındır.
  • Öngörülen seçeneklerden öğrenci etkinlikleri seçimi
  • İdeal 3 saat olmak üzere kesintisiz çalışma blok süreleri
  • Çocuklara kavramları doğrudan öğretmek yerine Montessori materyalleri ile çalışırken öğrenebileceği yapılandırmacı ve keşif modeli kullanılması
  • Montessori özel eğitim materyalleri kullanılması, bu materyallerin gerçek Montessori felsefesine uygun şekilde ahşap doğal malzemelerden oluşması
  • Materyallerin konu alanına uygun, çocuğun kolaylıkla ulaşabileceği ve istediği şekilde seçebileceği, tekrar yerine koyabileceği şekilde uygun ağırlıkta ve büyüklükte olmaları
  • Montessori okullarında çocuk için eğitim çevrelerinin doğal ve önceden planlanmış şekilde hazırlanmış olması
  • Rehber gözetimi
  • Rehberler gözetiminde müdahaleci olmayan ama sınırlar dahilinde özgürlük
  • Çocuğu izleyen, çocuğun özelliklerini, eğilimlerini, doğuştan gelen yeteneklerini gözlemleme konularında eğitimli, deneyimli, Montessori felsefesi ile ilgili bilgilerle yetişmiş bir Montessori rehberi Montessori okullarında bulunması gereken ortak özellikledir. 

Montessori Yaklaşımının Temel Özellikleri

Montessori eğitimi ile çocuklara doğal bir sorumluluk hissi verilmiş olur. Montessori eğitiminde, Çocuk deneyimlerini mutlaka kendisi yaparak, tecrübe ederek yaşayarak kazanır. Montessori yaklaşımında, Büyükler ile küçüklerin bir arada yer alması çocuklarda toplumsal bilinci ve kendine güveni geliştirir.

 Montessori eğitiminde, Çocuklar öğretmen uyarıları yerine, kendi hatalarını kendileri görüp düzeltirler. Bireysel öğrenme, çevre içerisinde gerçekleşir ve her bir çocuk farklı bir adımda büyür, bu da çocuğun gelişimini destekler. Soyut yerine somut öğrenme teknikleri üzerinde durulur. Çocuklar kavramları birebir deneyimleyerek, tecrübe ederek ve yaşayarak öğrenir.

 Montessori sınıflarında bütün materyaller çocukların ulaşabileceği şekilde dizayn edilmiştir. Masa, sandalyeler çocukların kullanabileceği boyuttadır. Duvarda yer alan resim ya da objeler yine çocukların boyuna uygun göz hizasına gelebilecek şekilde dizayn edilmiştir. Montessori yöntemleriyle, Çocuklar eğlenmenin hazzıyla ve araştırma arzusuyla çalışırlar. Çocukların ilgileri işin sonunda çıkan üründen ziyade işin ta kendisi olmaktadır.

Montessori metodunda, çevre düzeni, çocuklar için hazırlanmıştır ve tamamen çocuklara uygun şekilde dizayn edilmiştir. Odadaki her şeyin özel bir yeri ve alanı vardır. Her materyalin durduğu yerin bir anlamı ve nedeni vardır.  Çocukların motivesi öğretmen tarafından yapılmaz, çocuğun kendi gelişim ihtiyaçları doğrultusunda doğal süreç ile kendisini motive eder. Montessori okullarında öğretmen kavramı değil rehber kavramı vardır. 

Montessori okullarının sınıflarındaki materyaller, çocukların erişebileceği dolaplarda yer aldığı için çocuğun istediği materyali seçmesine imkan sağlar. Çocuk materyallerin özellikleri sebebiyle duyularını hassaslaştırır ve oynayarak öğrenir. Çocuk, çalışmalarında seçme özgürlüğüne sahiptir. Montessori Eğitiminde, gerçek hayatla ilişkiler kurulur. Materyalin çekiciliğine çok fazla özen gösterilir. Materyalin temizliği, bütünlüğü, renk uyumu çok önemlidir. 

Montessori okullarında çocuklar bulundukları eğitim alanında serbestçe dolaşmakta özgürdürler. Montessori okulları, çocuklara okulun diğer alanlarını da istedikleri gibi kullanma özgürlüğü sunmaktadır. 

 

Yorumunuzu Paylaşın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir