Montessori Eğitmeni Nasıl Olunur?

Montessori Eğitmeni Nasıl Olunur?

Montessori eğitimi uygulamanın çokça ön planda olduğu bir eğitim sistemidir. Montessori  sisteminde eğitmen ile öğrenci işbirliği içerisindedir. Çocukların potansiyellerini keşfetmesi ve yaratıcı yönlerini geliştirmeleri için tasarlanmış bir sistemdir. Yaklaşık 100 yıldır bilinen ve uygulanana bir sistemdir. Dünyada uzun uzun yıllardır uygulanan bu yaklaşım son zamanlarda Türkiye’de özellikle eğitim kurumlarının ve anne babaların ilgisini fazlasıyla çekmektedir. 

Kısaca Montessori sistemine değinecek olursak; ,Montessori eğitim sistemi Dr. Maria Montessori tarafından geliştirilmiş bir eğitim sistemidir. Aslında doktor olan Maria Montessori zaman içerisinde hem psikoloji bölümünü bitirdi hem de çocuk gelişimi hakkında fazlaca araştırmalar yaptı ve yaptığı araştırmalar neticesinde Montessori sistemini tüm dünyaya duyurmaya başladı. 

Temelde çocukların başlı başına bir birey olduğunu kabul ederek yola çıkan bu sistemde eğitmen olmak da esas olarak bu felsefeye inanmaktan geçiyor.

Eğitmen olmak isteyen bir kişinin Montessori felsefesini benimsemesi tek başına yeterli olmuyor elbette.  Montessori Eğitmeni eğitimi almak bu işin birinci basamağını oluşturmaktadır. Çeşitli şekillerde bu eğitimi veren kurum ve kuruluşlar bulunmaktadır. İster Milli Eğitim Bakanlığı’ndan onaylı eğitimlere katılabilir, isterseniz de üniversitelerde verilen Montessori Eğitimi Eğitmeni sertifika programlarına katılabilirsiniz. Bu sertifika programlarına katılmak için eğitim fakültesi mezunu olma şartı aranmaz. Hatta günümüzde anne babalar bile bu eğitimi alabilmekte ve bu felsefeyle çocuklarını yetiştirmeyi tercih edebilmektedir. Bu sertifika programlarına birebir katılım sağlayarak da dahil olabileceğiniz gibi uzaktan eğitimle de dahil olabilirsiniz. 

Günümüzde teknolojiyi adeta cebimize sığdırabilecek seviyeye getirdiğimizi düşünürsek farklı birçok eğitim gibi Montessori eğitimlerini de internet aracılığıyla online olarak alabilirsiniz.

Eğitimlere online olarak katılmanız için her kurumun belirli başlı talepleri olsa da ortak paydada aynı süreçlerden geçeceğinizi belirtmek isteriz. Eğitim almak istediğiniz ilgili kurumun web sitesi üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Bunun için eğitim ücretini yatırmak, sonrasında sisteme giriş yapacağınız kullanıcı kaydını oluşturmak yeterlidir. Eğitim tamamlandığında sertifikanız kurum tarafından adresinize gönderilecektir. 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim programı ise;

Teorik eğitimi tamamlayan öğrenciler 30 saat gözlem ve 30 saat uygulama olmak üzere 60 saatlik bir staj süresi geçirmektedir. Bu staj süreci günde 6 saat olmak üzere toplamda 10 gün sürmektedir. Tüm bu sürecin ardından ölçme ve değerlendirme yapılması adına uygulamalı bir sınav yapılır. Sınavdan geçersiz not alam öğrencilerin toplamda sınava 2 kere girme hakkı vardır. Sınavlar online eğitimin aksine sınıf ortamında yapılmaktadır. Devam zorunluluğunu tamamlamış ve sınavdan geçer not alan öğrenciler sertifika almaya hak kazanacaktır. Alınan sertifika Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bir sertifikadır.

Bu eğitimi tamamladıktan sonra Montessori Eğitmenliği’ni meslek olarak yapmak ya da kendi çocuğunuzu yetiştirmek için tercih edebilirsiniz. Ancak işin özverili kısmı bu noktadan sonra başlıyor.

Yorumunuzu Paylaşın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir