Montessori Eğitimi Çalışma Döngüsü Nedir?

Montessori Eğitimi Çalışma Döngüsü Nedir?

Montessori temel kavramları arasında yer alan çalışma döngüsü, bireysel öğrenme dönemini kapsar. Çocuklara sunulan uygun çalışmaları seçerek, müdahalesiz kendi hızlarıyla ilerleme şansı sunulur. Çalışma döngüsü ortalama 3 saat sürer. Kesintisiz zaman boyunca, çocuk yetişkinler tarafından tam olarak gözlenebilir. Çocuğun gelişimi adına oldukça faydalı olacak süreçte ilk yarım saat genellikle keşfetme adına geçer.

Sınıfta dolaşan çocuk, nesnelere dokunmayı, onlara farklı gelecek malzemeleri incelemeyi sever. Çalışma döngüsünde bazı çocuklar başarabilecekleri çalışmalar hakkında kendini test etmek adına oyunlara başlar. Bazı çocuklar ise yalnızca belli bir süre gözlem yapacak belki de ilerleyen dakikalarda etrafıyla ilgilenmeye başlayacaktır. Bu süreçte kullanılacak zaman dilimi çocuğun yaşına göre değişiklik gösterebilir. İş döngüsü sayesinde çocuk, daha bağımsız olarak, odaklanma yeteneklerini güçlendirir. Ayıca yaptıkları işten dolayı kendilerini mutlu da hissedeceklerdir.

Çalışma Döngüsü Neler Kazandırır?

Montessori eğitimini benimseyen okullarda herhangi bir montessori sınıfına girdiğinizde karşılaştığınız ortam genellikle kendi işini kendi yapan çocuklar olacaktır. Ayrıca konsantrasyonu, koordinasyon, düzen ve bağımsızlığıyla dikkat çeken çocuklara bu fırsatı vermek yalnızca gereken zamanı sunarak, çalışma döngüsü ile mümkün olur. Maria Montessori’ye göre “çocuk sadece kendi ortamında tecrübe ile tamamen gelişebilir”. Gelişim için çocuğa gerekli ortam sağlanmalı ve materyallere odaklanması beklenmelidir. Çalışma döngüsünde ki zaman diliminde çocuğa tam olarak işe girme fırsatı verilecektir. Doğru ve kararlı bir şekilde gerçekleşen çalışma döngüsü faydaları; daha çok konsantrasyon, işi tamamlandığında kazandığı memnuniyet, materyaller sayesinde öğrenme arzusunun artması, heyecan ve çalışmaya odaklanmak olacaktır.

Çalışma Döngüsüyle Çocukların Yolundan Çekilin!

Montessori sınıflarında uygulanan 3 saatlik çalışma zamanında, çocuk en başta doğal olarak bulunduğu ortamda dolaşır. Bu sırada arkadaşlarıyla sosyalleşmeleri gözlemlenebilecek davranışları arasındadır. Dakikalar ilerledikçe çekici bulduğu işler için gezilerine devam edebilirler. Süre zarfında öğretmen ona engel olmadığı sürece materyal seçiminde yardımcı olarak, ona rehberlik edebilir. Zaman ilerledikçe çocukların geneli kendilerini ilgilendiren uygun bir aktiviteyi, işi bulabilir. Rehberlik eden eğitimci çocuğa rehberlik etmek yerine onun fikirlerine müdahale ederse çocuk konsantrasyonu ne yazık ki gelişemeyecektir. Çalışma döngüsü boyunca kazanılan beceriler, çocuk yüzüne direk olarak yansıyacak ve aktif öğrenimleri artacaktır. Bu yüzden başarıya giden bu yolda onlara taş olmaktansa yollarından çekilerek fırsat vermeniz gerekir!

Montossori Sınıfında Geçirilen 3 Ay ve Sonuçları

Montessori sınıfında geçirilen ve çalışma döngüsüyle desteklenen 3 aylık bir süreç sonunda, 0-3 yaş arası çocuğun daha fazla üretken olduğu görülür. Zorlu iş seçimleriyle ve elindeki göreve odaklanabilmesi ve görevi müdahaleye gerek duymadan bitirmesiyle artık yardıma ihtiyaç duymadan görevi tamamlama başarısını yaşar. Ortalama 3 saat ders boyunca, gözlemciler çocuğun dikkati yoğunlaşmaya başladığında daha sakin ve daha konsantre olduğunu söylemektedirler.

Yorumunuzu Paylaşın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir