Montessori Eğitim Metodu

Montessori Eğitim Metodu

Montessori, çocuk eğitiminde yaygın olarak kullanılmakta olan ve çocukların eğitiminde, ilgi alanına ve öğrenme hızına dayanan, yaşayarak öğrenmeyi ve işbirliğini temel alan bir eğitim metodudur.

Montessori eğitimi, temel olarak bir insanı geliştirme modelini ve bu modele dayalı bir dizi eğitimin uygulanmasını sağlayan uluslararası kabul görmüş bir yaklaşımdır. Bu eğitim, çocuğun bilgiye ve öğrenmeye doğal olarak istekli olduğunu, gerekli ortam sağlandığında çocuğun doğası gereği öğrenmeye başlayacağını ve bu öğrenme aşamasının bir kısmında çocuğu kendi kendine yetebilen bireyler olarak görmektedir.

Yüzlerce yıldır dünyanın çeşitli yerlerinde uygulanmakta olan bu metodun çocuğun gelişimine ve öğrenmesine yaptığı gözle görülebilir katkılar sayesinde eğitimciler, pediatri uzmanları ve eğitimi alan çocukların aileleri metodun yaygınlaşmasında büyük rol oynamışlardır.

Montessori eğitim metodunda eğitimciler veya çocuğun gelişimini takip eden yetişkin bireyler eğitimin merkezinde bulunmamaktadırlar. Bu eğitim metodu içerisinde etkin görevi üstlenen yetişkin bireyler çocuğun yanında durarak onlara sadece zorlandıkları kısımlarda veya çocukların bizzat yardım istedikleri kısımlarda müdahale etmek için genel olarak “gözlemci” sıfatıyla dahil olmaktadırlar. Montessori eğitim metodunun en büyük farklarından birisi budur.

Montessori sınıflarında yaş grubu farklı çocuklar bir arada bulunmaktadır. Diğer eğitim kurumlarının aksine uygulanan bu sistem, çocukların sosyal gelişimini destekleyerek ileriki yaşamları için avantaj oluşturmaktadır.  Büyük çocuklar öğretmeyi, küçük çocuklar ise izleyerek öğrenmeyi ve saygı duymayı öğrenir.

Hazırlanmış ortam, Montessori eğitim metodunun temel bileşenlerinden biridir. Çocuk kendini yönetebileceği her şeye ulaşabilir ve kullanabilir olmalıdır. Kendi boyunda açık dolaplar, gelişim ve kategorisine ayrılmış materyaller, yer yatağı olarak kullanılan Montessori yatak, çocuğun kendi kendine yetebilmesi için önemlidir.

Gözlem, Montessori eğitim metodunda çocuğun gelişimini ve uygulamaları belirleyen en önemli konudur. Öğretmen ya da ebeveyn, çocuğun ilgi alanlarını, öğrenme hızını, yeteneklerini iyi şekilde gözlemleyerek ona uygun esnek sistemi oluşturur.

 

Bu özellikleri ile Montessori eğitimi, diğer eğitim metodlarından ve müfredatlarından ayrışmaktadır.

1 Yorum


  1. Derya Cinar

    Okuloncesi sınıflarında bakanlığın belirlediği metodlara göre eğitim verilmektedir. Benim merak ettiğim konu şu: Montessori eğitiminin bu sınıflarda uygulanmasi nasıl olacak. Bakanlığın müfredatı ve bu eğitim yöntemi nasıl butunledtirilerek uygulanacak. Beslenme saatleri, fen doğa etkinlikleri, okuma yazma bu alanlar nasıl verilecek? Bilgi verirseniz çok sevinirim. Ben eğitimini aldım ancak uygulama aşamasında soru işaretleri var.

    Cevap Yaz

Yorumunuzu Paylaşın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir