Çocuğun Okula Alışması İçin Ebeveynlere Öneriler

Çocuğun Okula Alışması İçin Ebeveynlere Öneriler

Çocuklarda ortalama 3 yaş civarında sosyalleşme isteği doğuyor. Onların ev dışı ortamlarda özgüvenine tesir etmek ve bilişsel gelişimlerine katkı sağlamak, motor becerilerini geliştirmek gibi birçok sebepten ötürü çoğu aile okul/kreş arayışına giriyor.

     Fakat gel görelim ki buraya kadar her şey yolunda gibi görünse de çoğu zaman bu durum okuldan korkma, okula gitmek istememe, anne-babadan ayrılma endişesi hatta ileri durumlarda regresyona ve enürezise kadar gidip travmatik bir hal alabiliyor. Peki bizler bu alıştırma süreci için neler yapmalı ve nelere dikkat etmeliyiz?

    Annenin ya da çocukla ilgilenen kişi/kişilerin aşırı korumacı tutumu, çocuğu anneye ya da bakan kişiye  karşı bağımlı yapar. Bu da çocukların kreşe uyum sağlamasını güçleştirir. O sebeple imleci biraz daha geriye alarak ortalama 2 yaşından itibaren çocuğa karşılayabileceği ihtiyaçları hususunda imkan vermeliyiz. Sürece girdiğimizde çocuğumuzla güvenli bağlanmamızı gözden geçirmeliyiz. Herhangi bir durumda yanından ayrıldığımızda geri döneceğimiz güvencesini hissettirebiliyor muyuz?  Bu gibi güvenli bağlanma temelli sorulara cevap verebiliyorsak işimiz nitekim daha kolay.

Aile fertleriyle okula başlama konusunda hemfikir olmalıyız. Çocukların okula başlama zamanının taşınma, kardeş doğumu gibi riskli zamanlara denk gelmemesine özen göstermeliyiz. Onun iç dünyasında kendini ardıl bir konumda hissetmesine izin vermemeliyiz. Okula alışma ve oryantasyon sürecinin yumuşak bir geçiş olmasına özen göstermekte fayda var bu sebeple kreşe başlamadan önce çevremizdek, ebeveynsiz oyun gruplarını araştırıp (maksimum 1.5-2 saatlik) katılım sağlayabiliriz. Tabi bu sırada biz de onun görebileceği bir lokasyonda bulunmalıyız. (bu aşamada hala bir alıştırma sürecinde olduğumuzu unutmayalım). Geceleri masal okuyorsanız okul ibareleri içeren masallar hikayeler edinebilir ona okul olgusunu hikayeleştirerek anlatabilirsiniz. Diğer bir seçenek olarak da oyun kurabilirsiniz. Çocukların en iyi öğrenme şekillerinden biridir oyunlaştırma. Oyuncaklarıyla okula dair oyun kurabilirsiniz. Oyun arasında küçük sohbetlerle durumu açıklayabilirsiniz. Bu aşamalardaki gidişatınız olumlu yönde iste çocuğunuzun hevesli olduğunu gözlemliyorsanız kurum araştırmasına başlayabilirsiniz. Öncelikli kriterlerinizi belirleyip, ilk etapta şartlarınız müsaitse okula kısmi zamanlı göndermek yerinde bir karar olacaktır. Karar verdiğinizde ziyarete çocuğunuzla birlikte gidip belirlediyseniz öğretmeniyle tanışmasını güzel bir intiba edinmesini sağlayabilirsiniz.   

Son olarak sevgili aileler okul onların hayat serüvenine uzun süre eşlik edecek hem eğitim hem de öğretim sürecine öncülük edecek en önemli unsurdur. Çocukların okula aidiyet hissetmeleri, severek gitmeleri öğretim açısından başarı ivmelerini artırmakla birlikte eğitim manasında da istendik davranışların kazanılmasına yardımcı olacaktır. Sevgiler..

Şule HASIL

Öğretmen/Sosyolog

Yorumunuzu Paylaşın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir