Çocuğum İçin Neden Montessori Okulu Tercih Etmeliyim?

Çocuğum İçin Neden Montessori Okulu Tercih Etmeliyim?

Çocuklarda ilk 6 yılın gelişimleri açısından çok önemli olduğu bilgisi önem kazandıkça, okul öncesi kurumlara olan ilgi de aynı düzeyde artış gösterdi. Çalışan ebeveynler çocuklarını bırakacakları güvenli bir kurum bulmak için çabalarken, çocuklarının sosyal ve bilişsel gelişimlerini önemseyen ebeveynler de aynı şekilde arayışa devam ediyor. Ebeveynler için okul öncesi kurum araştırması ve seçimi, en zor konulardan biri haline geldi. Montessori okulları da araştırmada yer alan kurumlar arasında. Bu yazımızda “Çocuğum için neden Montessori okulu tercih etmeliyim?” diyen ebeveynler için detaylı bilgi paylaşacağız.

Montessori Okulları Çocuk Odaklıdır

Geleneksel eğitim kurumlarında öğretmen ön planda, çocuk ise öğretmeni dinleyen konumundadır. Montessori okulları çocuğun özelliklerini odağına alarak, ilgi alanı, öğrenme hızı, yetenekleri doğrultusunda esnek bir eğitim sistemi tasarlar.

Kendi Kendine Yeten Çocuklar Yetişmesini Amaçlar

Montessori okullarında çocuklar kendi sorumluluklarının farkındadır ve yerine getirmek için tutku duyarlar. Çocukların doğumdan itibaren içsel motivasyonları desteklenerek, kendi işlerini yapabilmeleri sağlanır. Montessori okullarında her şey çocuk boyutlarındadır ve çocukların seçme özgürlüğü bulunur.

Karma Yaş Uygulaması Sosyal Hayata Hazırlar

Montessori okullarında sınıflar farklı yaşlardan çocuklardan oluşur. Küçükler büyüklerini gözlemleyerek saygı duymayı, sabretmeyi ve öğrenmeyi öğrenirler. Büyükler ise küçüklere rehberlik ederek öğretmeyi, özveriyi ve sevgi göstermeyi öğrenirler.

Gelişime Uygun Özel Tasarlanmış Materyaller Sağlar

Montessori materyalleri çocukların farklı alanlardaki gelişimlerini desteklemek amacıyla özel olarak tasarlanmıştır. Her bir materyal farklı gelişim birimini destekler. Hata kontrol mekanizmaları sayesinde çocuklar hatalarını kendileri görerek düzeltir ve özgüven geliştirirler.

Öğretmen Gözlemci Rolündedir

Montessori okullarında öğretmen rehberlik eden ve gözlemleyen kişi konumundadır. Çocukların aktivitelerini gerçekleştirmeleri için sunumu yapar ve gözlemler. Her çocuğun gelişimine özel yol haritası çizilir.

İçsel Motivasyonu Destekler

Montessori okulları ödül ceza sistemini kullanmaz, çocuğun kendi içsel motivasyonu ile çalışmasını destekler. Böylece çocukta merak ve öğrenme tutkusunu canlı tutmayı amaçlar.

Standart Ders Saatleri Bulunmaz

Montessori okullarında 3 saatlik çalışma döngüsü bulunur. Çocuklar bu sürede istedikleri aktiviteyi, diledikleri kadar tekrarlayabilir, seçimlerini gerçekleştirebilirler. Belirli saatler içerisinde çalışmaya ve aktivitelerini belirli saatlerde durdurmaya zorlanmazlar.

İyi İnsan Yetiştirmeyi Amaçlar

Montessori okulları, çocukların dünyaya, çevresindekilere, doğaya, hayvanlara karşı olan sorumluluklarının bilincinde insanlar yetişmesini amaçlar. Sorumluluk sahibi, öğrenmeyi seven, dünyaya saygılı ve mutlu bireyler olmalarını destekler.

 

Görsel Kaynak

Yorumunuzu Paylaşın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir