Montessori Okulu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Montessori Okulu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Maria Montessori, hazırladığı evrensel eğitim metoduyla günümüzde oldukça tercih edilen ve hızla da çoğalan bir sistem inşa etti. Bu sistem ile açılan Montessori okulları, eğitime bakış açısıyla ve özel uygulamalarıyla farklılaşıyor ve kendine güvenen, mutlu, üretken bireyler yetişmesini amaçlıyor. Ebeveynlerin titiz incelemesi, okulun ismi ya da konumu ile bitmiyor, birçok detaya da hakim olmaları gerekiyor. Çocuğunu göndermek üzere Montessori okulu seçecek ebeveynler için dikkat etmeleri gereken konuları listeledik;

Montessori eğitimi almış eğitmenler

İlk olarak eğitmen kadrosunun kaliteli olmasına dikkat edebilirsiniz. Montessori eğitmen eğitimleri günümüzde yaygın olarak uygulanıyor. Okuldaki eğitmenlerin Montessori eğitim metoduna ve uygulanmasına hakim olduğu konusunda sertifika ve belgeleri sorabilirsiniz.

Hazırlanmış ortam

Montessori eğitim metodunun temel özelliklerinden biri hazırlanmış ortamdır. Bir Montessori sınıfında her şey çocukların ulaşabileceği boyutta ve kolaylıktadır. Materyaller açık raflarda, çocukların rahatça ulaşabileceği şekilde bulunur.

Montessori materyalleri, sınıflarda kolaydan zora şekilde sıralanmış ve belirli bir düzen içerisinde bulunur. Dil materyalleri, duyusal materyaller gibi farklı alanlar yer almaktadır.

Hazırlanmış ortamın bir özelliği de sade olmasıdır. Montessori sınıfları düzenli ve sade tasarıma sahiptir. Kullanılan ahşap malzemeler huzur ve doğal bir ortam oluşturur.

3 saatlik çalışma periyodu

Günlük programda mutlaka kesintisiz 3 saatlik çalışma periyodu bulunmalıdır. Montessori eğitim metodunda çocuğun özgürlük, konsantrasyon, karar alma, sorumluluk gibi yetilerini geliştirmeyi destekleyen çalışma birimidir. Çocuklar bireysel olarak kendi seçtikleri aktiviteler üzerinde çalışırlar, bu periyotta grup çalışması bulunmaz.

Bireysel eğitim

Montessori okullarında dikkat çeken bir diğer konu grup aktivitelerinin az olmasıdır. Her çocuğun aynı anda aynı aktiviteyi yaptığı zaman dilimleri çok azdır. Montessori’ye göre her çocuğun gelişimi, ihtiyacı, hızı ve ilgi alanları farklıdır, bu nedenle her bir çocuğa ayrı sistem uygulanmalıdır.

Karma yaş grupları

Montessori okullarında çocuklar sınıflara yaşlarına göre ayrılmaz, farklı yaş grupları aynı sınıfta bulunur. Böylece çocuklar saygı, sevgi, sabır gibi erdemler öğrenirken, sosyal hayata da daha hazırlıklı olur.

Dünya görüşü

Montessori eğitiminin en önemli özelliklerinden biri, çocukların yaşadıkları dünyada yalnız olmadıkları ve diğer canlılara ve doğaya saygılı olmaları üzerinde durulmasıdır. Çocuklara doğa ve canlı dostu bir dünya görüşü kazandırılması amaçlanır.

 

Montessori okulu seçerken dikkat edebileceğiniz konular üzerinde durduk. Ancak unutmayınız ki Montessori eğitimi bütünseldir, bağımsız ve kendine yetebilen bireyler yetiştirebilmek için evde ve çocuğunuzla iletişimde de Montessori eğitim metodunu uygulamanız önemlidir.

Yorumunuzu Paylaşın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir