Montessori Okullarında 1 Gün

Montessori Okullarında 1 Gün

Montessori okullarında her çocuk okulun her yerini kullanabilmektedir. Sabahtan bir sınıfa girdiğinde tüm gün aynı yerde kalmamalıdır. Montessori okullarında 1 gün içerisinde çocuk okulun tüm alanlarını kullanmaktadır, haftalık çizelgeler çocukların tüm okul alanlarını rahatlıkla kullanabileceği şekilde düzenlenmiştir.

Montessori okullarında 1 gün, çocuğun Montessori okuluna girişi ile başlar. Çocuk sınıfına girdiği andan çıkışına kadar tüm işlerini kendisi yapar. Rehberler gözetim rolünü üstlenir ve çocuğa tam müdahalede bulunmazlar. Çocuk sadece yardıma ihtiyacı olduğunda rehberinden yardım ister. Montessori okulunda Montessori felsefesine uygun olarak hazırlanmış çevrede çocuklar bağımsız olarak materyalini seçer, o materyal ile çalışır ve çalışması bittikten sonra yerine geri koyar. Arkadaşları ile grup çalışmalarına katılır. Çocuk bu şekilde kendi sorumluluklarını yerine getirmekten keyif alır ve sınıflarda karışıklık veya belirsiz durum oluşmaz, bu nedenle çocuk da tedirgin olmaz. Rehber hep arka planda kalır ve çocuğa sadece yardım istediği anda yardım eder. Montessori okullarında amaç; mutlu, başarılı, saygılı, duyarlı, öz güvenli, bağımsız, kendi kararlarını verebilen, barışçı, çözümler üretebilen ve kendi kendine yetebilen çocuklar yetiştirmektir.

Montessori okullarında zorlama veya klasik öğretmen öğrenci zorunluluğu yoktur. Çocuklar Montessori okullarında özgürce sınıf olarak düzenlenen alanlarda yer olarak istedikleri yeri ve etkinlik olarak da istedikleri etkinliği seçebilirler. Montessori okullarında 1 gün içinde bazen çocuk hiçbir şey yapmak istemeyebilir. Bu durumlarda rehber gözetiminde arkadaşları ile sohbet edebilir, müzik dinleyebilir veya oyun oynayabilir. Montessori sınıflarında çocuklar, öğretmenlerinin gözetiminde kendi tabaklarını kendileri yıkıyor, etrafı topluyor ve gerekiyorsa sınıfın temizliğini de sağlıyor. Kısacası bu çocuklar günlük yaşam alanlarında var olan becerilerinin ve sorumluluklarının farkına vararak yardımlaşmayı öğreniyor.

Montessori Okullarında 1 Gün Akış Programı

Montessori okullarında 1 gün akış programı okullara göre farklılık gösterebilmekle birlikte genel olarak güne başlama zamanı adı altında başlar. Daha sonra çocuklar için Montessori felsefesi ile hazır çevre yaratılmış alanlarda oyun zamanı etkinlikleri yapılır. Rehber tüm bu aktivite ve etkinliklerde sadece gözetim yapar. Müdahale söz konusu değildir. Çocuk istediği materyal ile istediği kadar ya kendi başına ya da arkadaşları ile arkadaş grubu içinde oynar. Oyun zamanından sonra ise kahvaltı ve temizlik zamanıdır. Çocuk yine rehber gözetiminde hem kişisel temizliğini hem de kahvaltısını yapar. Kahvaltı ve temizlikten sonra ise çocuk 3 saatlik çalışma döngüsü başlar.

3 saatlik çalışma döngüsünde; Montessori materyalleri ile etkinlikler yapılır. Bu etkinlikler ile çocuklar algıladıklarını hatırlar, hatırladıklarını yeni durumlarda kullanırlar. Nesne ve varlıkları gözlemlerler ve nesne veya varlıkların özelliklerini karşılaştırırlar. Bu etkinlikler ile ayrıca çocukların kelime dağarcıklarının gelişmesine katkıda bulunulur. Çocuğun derin konsantrasyon sağlaması, seçtiği materyali geliştirmesi beklenir. Materyal ile çalışmak istemeyen çocuklar, rehberleriyle sohbet edebilir ya da dinlenebilir. Ardından çocuklar ile o günkü etkinlikler neydi, neler yapıldı, hangi materyaller kullanıldı şeklinde değerlendirme ve etkinlik konuşmaları yapılır.

Etkinlik zamanlarından sonra çocuklar rehber gözetiminde öğle yemeği ve temizlik zamanı periyoduna girerler. Öğle yemeği ve temizlik zamanından sonra ise dinlenme zamanı gelir. Dinlenme zamanı bittikten sonra çocuklar ikinci etkinlik saatine başlarlar. Bu bölüm okula göre değişmekte olup, rehber tarafından yeni bir bilgi tanıtımı yapılabilir. Grup çalışması ile çocuklar sosyal becerilerini geliştirmeyi öğrenir. Bu etkinlik zamanının sonlanmasının ardından serbest oyun zamanı ile devam edilir. Çocuklar için Montessori felsefesine uygun olarak önceden oluşturulmuş öğrenme alanlarında çocuklar serbest olarak istedikleri materyaller ile kendi başlarına veya arkadaş grupları içinde oyun oynayarak algılarını pekiştirir ve sosyal beceriler kazanırlar.

Oyun zamanları aynı etkinlik zamanları gibi iç alanda veya dış alanda gerçekleşebilir. Montessori okullarında 1 gün akışı biterken çocuklar ile günü değerlendirme yapılır. Arkasından da eve gidiş hazırlıkları başlar.

Yorumunuzu Paylaşın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir